Jste také duurzaam?

neděle 22. únor 2009 10:46

V Holandsku jdete po ulici a jako byste vcházeli k lidem na návštěvu. Nemají totiž záclony a tak jim můžete nahlížet do oken a stát se tak na malou chvilku součástí jejich soukromí. Je to zcela v souladu s protestantskou tradicí v této zemi. Nemáte co skrývat, ani před Bohem ani před lidmi. Je to ale také v souladu se zásadami trvale udržitelneho rozvoje?

Baví mě koukat lidem do oken. Ne, že bych byla nějaký voyeur, není v tom zvědavost typu slídila, ale prostě mě baví inspirovat se. Je to podobná úchylka jako koukat po druhých ženách a posuzovat, jak jsou oblečené. V Holandsku je na co koukat. Interiery jsou vkusně a jednoduše zařízené a Holanďani mají doma hezky uklizeno. Jejich domy mají většinou velká okna až k zemi a nezřídka můžete sledovat třeba i fotbalový zápas rovnou z ulice. Samozřejmě, že to nikdo nedělá.

Celé Holandsko večer svítí do tmy a zve vás k pomyslné návštěvě. U nás doma je to ale jinak. My na noc zatahujeme rolety. Můj muž si totiž někde přečetl, že ty těžké, plastové, lamelové venkovní žaluzie, které máme skoro na všech oknech a prosklených dveřích, nejen dobře chrání před případnými zloději, ale především mají výborné izolační vlastnosti. A my přece chceme šetřit energií, to dá rozum. Nejprve jsem namítala, že si připadám jako v konzervě, že začínám mít klaustrofobii. Můj muž ale opáčil: „ nemůžeš o tom životním prostředí pořád jenom mluvit, musíš taky pro to něco dělat. Chceš být přece duurzaam, ne? „Duurzaam”, neboli „sustainable”, to znamená...”trvale udržitelná”...?! Ta čeština je někdy komplikovaná.

Která žena středního věku by nechtěla být trvale udržitelná, že? Jasně, že chci. A tak zatahujeme. Každý večer. Jsem už tak ukázněná, že sama, jak se setmí, stahuji rolety v pracovním koutku, kde mám počítač a nechávám si jenom takovou asi metrovou škvírečku, abych měla hezký výhled na osvětlenou ulici, když brousím po internetu nebo píšu maily kamarádkám. Koukám skrze tu škvíru jako z nějaké ponorky nebo tanku. 

Jednou večer jsem se vracela domů, samozřejmě na kole, jak jinak, a zase jsem se kochala. Projížděla jsem uličkami našeho městečka a nahlížela lidem do oken. Koukala napravo, nalevo a představovala si: „ tak takhle bych chtěla mít zařízený obývák, hm, ti maji hezkou kuchyň”.  Jedu, jedu a málem jsem přejela náš dům. Nebyl vidět, topil se ve tmě. Bylo už zataženo. Vypadal jako nějaký obrovský bunkr. Bylo to, jako když čekáme letecký nálet. „Ještě štěstí, že celý Geffen není duurzaam”, posteskla jsem si.  „To by bylo večer smutné. Jsme asi jediní nejen tady, ale možná v celém Holandsku a dost možná i v celém Beneluxu.” Vlastně ne, vzpomněla jsem si ještě na jeden případ. 

Vzpomněla jsem si na náš podkrovní byt v belgickém Waregemu, kde jsme bydleli minulý rok. Ten byt měl velká okna až na zem, která poskytovala krásný výhled na červené střechy domů a špičku věže kostela na náměstí. Někdy jsem si tam ale připadala jako ve výloze. Obzvlášť nepříjemný pocit jsem měla z oken protějšího domu. Tam totiž měli neustále zatažené rolety. I přes den. „Co tam může být za lidi?”, říkala jsem si. „Ti Belgičani jsou takoví divní”. Moje fantazie pracovala naplno, zvlášť, když jsem byla sama doma. Představovala jsem si, že tam nějaký Dutroux vězní malé holčičky nebo nějaký pasák nutí děvčata z východní Evropy k prostituci. Možná, že tam točí pornofilmy. A co je nejhorší, možná, že mě odsud nějaký úchyl pozoruje! Proboha, třeba si mě už vyhlédli!!

Rok v Belgii jsem přežila bez úhony a tu záhadu jsem teď vyřešila. V tom divném domě nebydleli žádní úchyláci. Byli prostě jenom duurzaam! 

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora