Ať žije monarchie!

pátek 17. květen 2013 14:25

V Holandsku máme nového krále. Těch změn je na mne letos trochu moc. Nejdřív prezident, potom papež a teď i král. Ten mi ale upřímně docela vyhovuje. Myslím, že v tomhle ohledu můžeme Holanďanům i závidět.

V holandské královské rodině nastalo nedávno střídání stráží. Královna Beatrix, která již v lednu ohlásila svůj záměr abdikovat a předat žezlo svému nejstaršímu synovi Willemu-Alexandrovi, tak učinila v poslední dubnový den letošního roku.  Sama - ve svých 75 letech ještě velmi vitální a aktivní - usoudila, že je čas předat vládu mladší generaci.

Z korunního prince Willema-Alexandra se tedy stal král, z jeho ženy princezny Máximy královna a sama královna Beatrix podpisem abdikační listiny o tento titul přišla a je z ní zase princezna. Tak to prostě mají v Holandsku zařízené. Žádná královna matka, zase pěkně princezna, jako před 33 lety, kdy začínala. Aby se to nepletlo, protože královna je jenom jedna. A ta současná – Máxima, je zrovna jako Beatrix velmi oblíbená. Dokonce možná i víc. Je sympatická, usměvavá, bezprostřední  a temperamentní, protože původem je až z daleké Argentiny.

willem_maxima_beatrix.jpg

Oficiálně se podpisy abdikační a předávací listiny a následné inaugurace krále uskutečnily 30.dubna v Amsterodamu, v den známý jako Koninginnedag - Den královny. Ten den to tam vypadalo jako o velkých manévrech. Horší to snad může být jenom při mistrovství ve fotbale. Ani ne milionový Amsterdam se nafoukl o další milion návštěvníků. Prý jedna z největších akcí policie v dějinách země a také v dějinách zdejší státní televize, která nabídla on-line přenos od devíti hodin od rána až do pozdních večerních hodin. Bouřlivé oslavy se totiž konaly na mnoha místech v zemi a v Amsterodamu vyvrcholily velkolepou show na břehu řeky Ij, kterou řídil známý DJ Armin van Buuren a hrál k tomu Královský symfonický orchestr.

abdikace.jpg

Proč krále? A proč ne...

Holandsko je vyspělá demokracie a to, že v čele státu stojí dědičný monarcha odpůrcům monarchie samozřejmě vadí. Způsob dědění trůnu v podstatě odporuje principům demokracie. Proč by měl právo na to stát v čele státu někdo, kdo se narodil, jak se říká, se stříbrnou lžičkou v puse? Mnohým vadí, kolik taková legrace stojí, protože královská rodina má velkorysé apanáže a vysoké náklady. Proč monarchie v moderní demokratické zemi?

Ale vlastně, proč ne? Komentátoři zdejšího deníku Volkskrant uvedli ve svém sloupku přinejmenším sedm důvodů, proč mají být Holanďané rádi za svoji monarchii.  Musím s nimi souhlasit a pokusím se vám je shrnout.

Ve vyspělé konstituční monarchii, jako je Holandsko, má král opravdu jenom reprezentativní roli, nemá prakticky žádný politický vliv, protože zemi řídí vláda a parlament. Král zemi dovnitř sjednocuje a v zahraničí reprezentuje a propaguje. Na obchodní mise královny Beatrix si holandští podnikatelé rozhodně nemohli stěžovat a nový král Willem-Alexander jistě bude v této praxi pokračovat. V čele státu někdo stát musí.  Alternativou  je prezident. „Těch nákladů spojených s reprezentací jako jsou  paláce, personál, bankety, drahé limuzíny a letadla, se stejně nezbavíme,“  vysvětlují  redaktoři. „A chcete snad mít v čele státu nějakého starého vysloužilého nudného politika bez charismatu?“ ... a vypočítávájí možné kandidáty, jejichž jména vám stejně nic neřeknou. „Podívejte se vedle do Německa, jak jsou z toho zoufalí, že se jim těžko daří najít nějakou inspirující osobu.“  Divím se, že neuvedli jako příklad zrovna naši zemi. Snad, že to ani nestojí za řeč. „Ti Němci nám vlastně musejí i závidět. Když se koná nějaká top akce jako je svatba nebo teď inaugurace, všechny důležité německé televize je vysílaji v přímém přenosu," pokračují ve výčtu redaktoři. Abych to upřesnila: „Nejen německé...“  Vysílací práva z ceremoniálu inaugurace zakoupily desítky světových televizních stanic BBC počínaje a Al Jazeerou konče.

„Vždyť my s tou naší monarchií máme něco, co těm Němcům chybí: trochu toho lesku, trochu glamour v naší jinak nudné zemi. Něco to stojí, ale zase se nám to vrací. Pořád máme co sledovat, o čem psát, co prožívat. Vždyť pro nás je to jeden nekonečný seriál – ještě z kategorie těch lepších,“ argumentují. Na současný královský pár a celou rodinku je skutečně radost pohledět. Myslím si, že většina Holanďanů, kromě těch několika málo antimonarchistů, je docela spokojeno se svým „oranžovým týmem,“ jak teď královský pár nazývají. Rozhodně se za ně aspoň nemusejí stydět.

rodinka.jpg

„Willem-Alexander se na svoji roli připravoval celý svůj život, tak to snad přece musí dělat dobře,“ dodává moje kamarádka Camelia, která je z Rumunska, kde ještě před válkou taky měli krále. Teď to čeká malou korunní princeznu Amalii. Dostane se jí patřičné výchovy a vzdělání. Už teď ví, co se od ní bude očekávat. K dobru královské rodiny je ovšem třeba přičíst, že královské dcerky-princezny nechodí do žádné elitní soukromé školy, ale do normální státní školy s ostatními dětmi. Tak jako předtím jejich tatínek.  

A že samotná inaugurace stála spoustu peněz? Prezidentské volby také nejsou zadarmo a konají se mnohem častěji. Výměna stráží v královské rodině, pokud se nestane něco neobvyklého, se koná tak maximálně jednou za třicet let.

Když pomyslím na to, že v naší zemi teď budeme každých pět let absolvovat tu nechutnou reality show, ve kterou se zvrhla první přímá volba českého prezidenta, a potom se mnozí jenom těžko smiřovat s výsledkem, tak se mi chce zvolat: „Ať žije monarchie! Ať žije král!“ Jenom mne žádný král nenapadá. Tedy kromě těch tří v naší rodině, kterým to jméno ale stejně nikdo nevezme, protože ho mají napsané ve svém rodném listě.

fotografie: lidovky.cz, www.koninklijkhuis.nl

A takhle to v Amsterodamu vypadalo při tom večerním mejdanu s královskou rodinou a Královskou filharmonií: Klikněte zde.

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora