Holandský květinový průvod - letos ovšem s francouzskými hyacinty

úterý 30. duben 2013 09:18

Bloemencorso Bollenstreek

Holandsko zaplavuje svými květinami celý svět. Na tradiční květinový průvod Bloemencorso Bollenstreek, který se konal před týdnem na západě země, si ale tentokrát museli půjčit hyacinty z Bretaně. Co půjčit, samozřejmě koupit!

K Holandsku patří tulipány stejně jako větrné mlýny nebo dřeváky. Je jedním z největších pěstitelů a exportérů květin na světě a vášeň pro květiny je tady pochopitelná. Touhle dobou hýří všemi barvami a tisíce turistů každoročně atakují slavný Keukenhof. Na několika místech v zemi se také konají oblíbené květinové průvody. Nejznámějších jarní průvod je ten, který se koná v samém epicentru produkce květinových cibulí zvaném Bollenstreek a vede z Noordwijku do Haarlemu. Na cestě dlouhé zhruba 40 kilometrů se na něj i letos prý přišlo podívat milion diváků a neodradilo je ani poměrně chladné počasí.

Corso_4_Wilma_van_Velzen.jpg

Téma letošního 66. ročníku bylo „Bon Appétit“ - Dobrou chuť, a tak se diváci mohli obdivovat gigantickým jahodám z rudých tulipánů, banánům z narcisek nebo šlehačkovým dortům z bílých hyacintů. Stovky dobrovolníků již od středy zdobily vozy s použitím 4-5 milionů hyacintů a množství narcisek čerstvě uříznutých na záhonech. Tulipánů kvůli zimě bylo letos málo, a tak se jejich použití omezilo jenom na pár obřích rudých jahod. 20 alegorických vozů a na 30 ozdobených aut se pak v sobotu ráno vydalo za doprovodu hudby na cestu do Haarlemu, kam dorazily okolo deváté hodiny večer. V neděli bylo potom možné květinové vozy ještě obdivovat na náměstí v Haarlemu.

Corso_foto_Wilma_van_Velzen.jpg

 Začalo to velrybou

Historie této tradice v Bollenstreek spadá až do prvních poválečných let, kdy se lidé zase potřebovali po dlouhých letech útrap trochu bavit. Úplně první průvod se konal v roce 1947 ve vesnici Hillegom z iniciativy pěstitele amarylis Willema Warmenhovena, který vytvořil první alegorický vůz z hyacintů v podobě velryby. Postupně se přidávali další pěstitelé a další vesnice a během let se tato barevná a voňavá akce rozrostla tak, že přitahuje každoročně statisíce domácích i zahraničních návštěvníků.

Žebrající vůz a hyacinty z Bretaně

Dlouhá zima a pozdní nástup jara způsobily, že v době konání letošního průvodu ještě nebylo dost květin, a tak se pořadatelé museli poprvé v historii průvodu uchýlit k jejich importu. Dvě třetiny hyacintů byly dovezené z Bretaně ve Francii. Právě neplánovaný dovoz hyacintů celou akci prodražil o desítky tisíc EUR.  S tím samozřejmě organizátoři nepočítali. „Z minulých let nemáme žádné rezervy, takže jsme závislí pouze na příspěvcích a sponzorech. Podpořil nás Keukenhof, ale musíme hledat dál,“ přiznal se Leo van der Zon, ředitel pořádající organizace Bloemencorso.

Organizátoři se ale snaží. Již sedm let je jeden z vozů vyzdoben jako kasička, do které mohou diváci házet peníze. Prvním rokem se tato iniciativa setkala s kritikou, ale dnes už je tento žebrající vůz zcela normální součástí průvodu. Z výnosu by si prý mohli příští rok dovolit o dva květinové vozy více, ale tentokrát to asi padne na ty hyacinty z Francie.

Corso_3_Wilma_van_Velzen.jpg

Na seznam UNESCO?

Nestihli jste letos Bollenstreek? Můžete si naplánovat výlet třeba na sklonku léta.  První neděli v září se koná v Zundertu průvod ozdobený  jiřinami (dahlia) a hned o týden později další ve Valkenswaardu, oba na jihu země blízko hranic s Belgií. Ten v Zundertu je největším průvodem v Holandsku a co se týče jiřin snad i na světě. Není divu, není zase tak moc zemí na světě, které propadají k vůli kytkám takovému šílenství, že by jim vystrojovaly i průvody. Ten v Zundertu byl již dokonce navržen na zapsání do seznamu UNESCO nehmotných památek a další se chtějí přidat.

 

Fotografie: Wilma van Velzen / Bloemmencorso Bollenstreek

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora