Víte, co je dneska za den? Jasně, je úterý, ale....

úterý 23. duben 2013 16:06

Příběh dvou měst Lisabon a Berlín
foto: www.city2cities.nl

Dnes jsem dostala podezřelý mail, že zase něco dostanu zadarmo. Znáte to, někde zanecháte svoji emailovou adresu a už jste na seznamu příjemců. Ani se nestačíte divit a mazat.

Ten mail byl osobní: „Jitko, tady si můžeš zadarmo stáhnout do svého počítače...“  Ajajaj...tak tohle je varovný signál. „...a přeposlat dál...“  No, ještě hůř!  Ale čtu dál a začínám být důvěřivější, protože rozpoznávám odesílatele. Je jím organizace City2Cities – mezinárodní literární festival v Utrechtu, který je docela nový, ale má velké a zajímavé ambice - propojuje s Utrechtem dvě jiná světová města, představuje jejich literaturu a zve jejich současné autory k prezentacím a diskusím.

Vloni Praha a Barcelona, letos Berlín a Lisabon

V loňském roce byla na programu společně s Barcelonou i Praha. Do Utrechtu byl dokonce s předstihem pozván Václav Havel a prý i pozvání přijal, ale už to bohužel nestihl. Přijel ale Jáchym Topol, Tomáš Zmeškal, Jan Těsnohlídek, Patrik Ouředník, Markéta Pilátová, Eda Kriseová a nadaný mladý spisovatel,  vítěz ceny Magnesia Litera, Marek Šindelka.

Letos jsou přizvána města Berlín a Lisabon a organizátoři přichystali návštěvníkům a přátelům festivalu dárek. Právě dnes a jedině dnes  si mohou stáhnout sbírku povídek, které se vztahují k uvedeným městům. Proč právě dnes? Protože právě dnes je Mezinárodní den knihy. Nevěděli jste? Já také ne.  Možná jsem věděla, že nějaký takový den existuje, ale zapomněla, že právě dnes. Pro jistotu (nevím, proč nevěřím důvěryhodné organizaci plné odborníků na literaturu) jdu na Wikipedii (nevím, proč věřím Wikipedii) a skutečně! 23. dubna je podle UNESCO Světový den knihy a autorského práva. Mimochodem, ten seznam je vůbec zajímavý. Například jsem se poučila, že 2. května, hned po Svátku práce je Den ptačího zpěvu. Netuším, jestli o tom vědí naši ptáčci na zahradě a dají si 2.května víc záležet, ale už teď řvou jako pominutí. Asi jako poděkováni za to, že jsme jim celou zimu poctivě sypali. To jsem ale odbočila. Zpátky ke knihám.

Daruj knihu a růži

Datum Dne knihy bylo stanoveno na počest slavných spisovatelů Shakespeara a Cervantese, kteří zemřeli oba v roce 1616 prakticky ve stejný den. 23.dubna si tedy na celém světě připomínáme knihy a jejich autory.  V Katalánsku ale prý v tento den drží ještě jinou tradici. 23. dubna, na svátek San Jordi, dávají muži ženám růži a ženy jim na oplátku knihu. Co kdybychom se touto pěknou jarní tradicí inspirovali, když už jsme prakticky zrušili MDŽ? Festival se inspiroval a vyzývá své příznivce: „Daruj růži a knihu svému příteli nebo přítelkyni nebo někomu, koho máš rád.“

„Teď můžeš použít digitální růži a knihu staženou dnes z internetu, ale vůbec by nezaškodilo, kdybys někdy později zašla do knihkupectví a nějakou knihu svého oblíbeného autora koupila," sdělují mi v tom mailu i na internetu. "Spisovatelé taky musí z něčeho žít," zdůrazňují. Tak to je docela sympatické připomenutí. Přemýšlím, kdy jsem se naposledy začetla do pěkné knížky, kolik mám času na čtení nebo přesněji, kolik si ho udělám, a trochu se stydím. Asi se tam brzy vydám.  Už i proto, že tenhle milý elektronický dárek mi prakticky není tolik platný, protože na Günthera Grasse v němčině ani v holandštině si netroufám a portugalsky jsem se ještě nenaučila.

banner_programma_c2c.jpg

Foto: City2Cities

Tady se můžete podívat sami:

City2Cities

A tady je ten seznam významných dnů.

Významné dny v roce

 

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora