Oranžová radost, někdy i smutek

neděle 17. červen 2012 10:33

oranžové holandské fanynky
zdroj: lidovky.cz

Oranžová barva je symbolem ukrajinské revoluce spojené se jmény bývalého prezidenta Juščenka a premiérky Tymošenkové, která teď sedí ve vězení. Přijíždějí ji podpořit někteří evropští politici a nevědomky ji přijeli podpořit i tisíce holandských fotbalových fanoušků.

 

Proč? Všichni jsou totiž „ oranje“ neboli oranžoví a mohou na Ukrajině působit lehce provokativně. Mnozí z nich ale ani netuší, kdo to Julie Tymošenková je a jestli ano, dost možná je její osud nezajímá. Mají totiž jiný důvod, proč provedli v takovém množství útok na Ukrajinu a vystrojili se do oranžova. Přijeli podpořit svůj fotbalový tým, svoje „Oranje“ .

Ačkoliv jsou barvy holandské vlajky červená, modrá a bílá, skutečná národní barva, do které se při každé větší slávě Holanďani navlečou je totiž oranžová, vzpomínka na Viléma Oranžského, který v době třicetileté války odhodlaně bojoval proti španělské nadvládě, až ho jistý francouzský katolický fanatik zastřelil.

Holandská squadra na tomto mistrovství Evropy nebojuje v první linii proti Španělům, ačkoliv mnozí původně předvídali, či alespoň snili o finále s nimi, a vůbec se jí nedaří. Hned v prvním zápase je překvapivě porazilo Dánsko, což samozřejmě všechny holandské fanoušky nejen v místě bojů, ale i doma v Holandsku velmi zamrzelo, ale na svůj tým úplně nezanevřeli. Oni svoje oranžové borce podporují a při prvním neúspěchu hned nezatracují.

V Holandsku žije fotbalem celá země. Hravost místních obyvatel, radost ze hry a hrdost na svoji zemi mne tady už ani nepřekvapuje, protože jsem na to zvyklá, ale poprvé jsem koukala jak blázen. Bylo to před čtyřmi lety touto dobou, kdy jsem se stěhovala do Holandska a uvítaly mne oranžové girlandy, přes ulice natažené tisíce praporků a vlajky na oknech. „Co se to děje? Státní svátek? Nebo že by na moji počest?“ Ne, to jsem si skutečně nemyslela. Právě probíhalo mistrovství Evropy ve fotbale.

 

P1100420.jpg

 A už je to tady zas, vyzdobená okna, zahrádky, průčelí domů i obchody - všichni demonstrují svoji sounáležitost s Oranje. Při pohledu na tu oranžovou smršť se mi vybavuje ta pionýrská sovětská písnička, kterou jsme se učili ve škole a která se donekonečna omílala v radiu:  „Oranževyje mamy oranževym rebjatam oranževyje piesni oranžovo pajut“. Ta by se opravdu spíš  hodila do Holandska než do tehdejšího Sovětského svazu.

P1100678_okna.jpg

Fotbal prorůstá do všech činností. Dlouho naplánovaný koncert jednoho velmi populárního popového zpěváka, který se konal na fotbalovém stadionu PSV u nás v Eidhovenu právě tu osudovou minulou sobotu, byl organizátory pozměněn tak, že nejdříve všichni diváci na vyprodaném stadionu shlédli na obrovských plátnech zápas a teprve potom nastoupil ten idol. Neměl to lehké, neboť Holanďani dostali na frak, ale jak jsem se dozvěděla, diváci dokázali na svůj smutek zapomenout a dobře se bavit. Ačkoliv....druhý den u snídaně byl přítel naší dcery a velký fotbalový fanoušek Rudy velmi přešlý, ani neměl chuť na na jídlo. „Copak Rudy, to jsi opravdu tak smutný z té prohry“? „No, taky. Ale možná víc z těch piv, kterými jsem musel ten smutek zapít“, přiznal se.

Smutek se prohlubuje. Situace se nevyvíjí dobře. S největší pravděpodobností na to vysněné finále tentokrát nedojde a oranžový tým i oranžoví fanoušci budou balit předčasně kufry a místní obyvatelé pomalu sundavat výzdobu. Věřím ale, že po čase na svůj smutek zapomenou a příště se zase vybarví do oranžova. Vždyť je to jen hra. A třeba to ještě dneska večer vyjde.

P1100680.jpg

 

 

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora