Americký puč

pondělí 7. březen 2011 10:15

Titulni strana časopisu Time z roku 1951. Foto v perexu: Plakát k filmu American Coup.

Kanadská zpěvačka Nely Furtado nedávno oznámila, že se vzdala honoráře, který dostala od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.  Zrovna tak Beyonce a Mariah Carey si myjí ruce. A politici? Ti z toho všeho mají zamotanou šišku ještě víc.

Důvodem je současná nepřehledná politická situace v africké Libyi, kde dlouholetý despota čelí lidovému povstání.  Nely Furtado uveřejnila své oznámení na sociální síti Twitter, kde dále uvedla, že peníze daruje na charitativní účely. Zpěvačka dostala milión dolarů v roce 2007 od klanu Kaddáfíových za pětačtyřicetiminutové vystoupení pro hosty v jednom italském hotelu.  Americké popové hvězdy  Mariah Carey a Beyonce  se prý účastnily privátního a dobře placeného koncertu pro osoby spjaté s rodinou diktátora Muammara Kaddáfího.

Všichni  toho teď litují, když prokoukli, jaký despota je ten Kaddáfí.  A což teprve američtí a evropští politici? Ti se s ním také  nechali fotit a teď zpytují svědomí.  Hlavně ale mají hlavu zamotanou z toho, jak se zachovat teď.

Situace je nepřehledná. Co se nakonec  vyklube z těch povstalců? Jsou opravdu podporováni  Al - Kaidou? Když padne Kaddáfí, zvítězí v Lybii demokracie nebo islámský extremismus?

"Jde nám hlavně o práva lybijského lidu, o nastolení demokracie", prohlašují všichni.  Jde jim skutečně a hlavně o to, aby v Lybii byla nastolena demokracie, či spíše o to, aby byl zachován klid a mír v celosvětovém kontextu a hlavně, aby se v klidu a míru mohla dál těžit ropa? Je vůbec možná nějaká forma západní demokracie v arabském světě? Jedna taková se rozvíjela v první polovině minulého století v Iránu a byla zastavena s pomocí CIA.

Nedávno jsem viděla tady v Holandsku jeden velmi zajímavý dokument. Bylo to na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterodamu - mimochodem, je to prý největší festival dokumentárních filmů na světě. Ten film se jmenuje “American Coup” - Americký puč a je o jedné události, o které nás ve škole neučili.  A určitě ani americké děti a studenty.

Vybavuji  si z mládí ten pohledný pár na titulních stránkách deníků v socialistickém Československu: iránský šáh Muhammad Rezá Pahlaví a jeho krásná žena – bývali to prominentní hosté v naší zemi  za časů komunismu. Bývali to prominentní hosté i v Americe.  V roce 1979 musel  šáh narychlo ze své země prchnout, aby si zachránil život poté co jeho zemi zachvátila lidová revoluce. Co ale předcházelo jeho nastolení na trůn v roce 1953, to jsem skutečně netušila. A o tom je ten film.

V roce 1951 byl v Iránu zvolen  ministerským předsedou Mohammed Mossadegh. Tento vzdělaný muž z dobré rodiny a oblíbený politik, vyhlášený dokonce v roce 1951 časopisem Time jako "Osobnost roku", začal prosazovat ve své zemi demokratické a sociální reformy. Velmi dobře si ale uvědomoval, že předpokladem pro uskutečnění těchto reforem je ekonomická nezávisost.  Země, která mohla být neskutečně bohatá ze své ropy, z toho měla pramálo. Ještě z koloniální doby před první světovou válkou totiž byla svázána nesmírně nevýhodnými smlouvami s britskou  ropnou společností  Anglo-Iranian oil company (AIOC), která platila Iránu směšnou částku za těžbu ropy. Mossadegh chtěl tyto podmínky změnit, Britové o tom nechtěli ani slyšet, a tak iránský parlament ropný průmysl znárodnil.  To byl pro Velkou Británii šok, protože AIOC byla páteří britské ekonomiky.  Dalo by se říct, blahobyt Británie v té době závisel právě a jenom na iránské ropě.

Následoval hospodářský  bojkot  a stížnosti  Británie u světových organizací jako OSN a mezinárodní soud v Haagu. Vypadalo to, že neuspěje, a tak tehdejší ministerský předseda Winston Churchill  začal přemlouvat USA k zásahu proti Iránu. U prezidenta Trumana ještě nepochodil, ale jeho následovník Eisenhower se již nechal přesvědčit pod tíhou vykonstruovaných argumentů o hrozbě komunismu.

S  pomocí CIA byla provedena akce “Ajax” na svržení demokratického režimu a znovudosazení  šáha na trůn. Šáh Rezá Páhlaví byl samozřejmě USA zavázán, a tak AIOC,  která se dnes nazývá BP, mohla  spolu s dalšími  petrolejářskými giganty jako Shell , Gulf či Texaco,  kteří mezitím také dostaly koncesi, v klidu těžit dál.

Byl to prý dost represivní režim za šáha a protože nic netrvá věčně, lid se nakonec vzbouřil a šáha svrhnul.  Jak to bylo dál, to už jistě víte. Pro Ameriku byla tato historie dlouho tabu a dodnes  je černou můrou, protože si moc dobře uvědomuje, komu zametla cestu.

A tak si myslím, že se teď zase všichni bojí, jak se situace v Lybii vyvine. Kaddáfí není Mossadegh.  Kaddáfí  je despota a zločinec, ale není  nějaká forma Kaddáfího pro světové politiky přijatelnější,  než nejistý demokratický vývoj nebo dokonce  islámský stát? Domnívám se, že o lybijský lid tady až tolik nejde.  Ačkoliv, přála bych mu svobodu a slušný život.

Toto je pouze laický a zjednodušený pohled.  Pokud se chcete dozvědět víc detailů a udělat si vlastní úsudek, najděte si třeba knihu Stephena Kinzera "All the Shah´s Men" nebo se trochu projděte po internetu.  Odkazů je tam víc než dost.

Film American Coup natočil režisér Joe Ayella a zde je odkaz na jeho stránky, kde je i upoutávka na zmíněný dokument.

http://americancoupthemovie.com/

 

 

 

 

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora