Svítící obušky

středa 2. prosinec 2009 11:22

Tato i jine fotografie jsou z webu festivalu Glow

Tak jsem po delší době zavítala zase na hřbitov. A ještě k tomu v noci. Naštěstí jsem nebyla sama. Bylo nás víc. Lítali jsme ve skupinkách po městě se svítícími obušky a čirou náhodou to bylo téměř v předvečer 17.listopadu.

Nebyla to žádná demonstrace, ani její připomínka, ani nás nerozháněli policajti. Účastnila jsem se pouze procházky s průvodcem po nasvícených objektech v rámci festivalu Glow 2009 v holandském Eindhovenu.

Glow znamená zářit nebo svítit a tento festival je právě oslavou světla. Přesněji řečeno - umělého osvětlení jako uměleckého nástroje. Eindhoven si říká město světla docela právem.  Vždyť tady již koncem devatenáctého století bratři Philipsové založili továrnu na žárovky a jejich imperium se odtud postupně rozrostlo do celého světa. Světlo charakterizuje zdejší region. Je to místo pro nové inspirace, nápady, objevy a především podnikavost. Něco jako Baťův Zlín.

V průběhu festivalu se celé město rozzáří a promění v nasvícenou galerii pod širým nebem. Umělci z celého světa představují, jak lze tvůrčím způsobem pracovat se světlem, jak zviditelnit a učinit zajímavými budovy a místa, která denně používáme nebo kolem kterých denně chodíme. Společně obýváme prostor, tak proč jej neudělat příjemnějším – to je heslo organizátorů festivalu i radních tohoto města.

Vědí, co dělají. Eindhoven totiž jinak není moc zvláštní město. Historické památky byste tu těžko hledali. Většina z nich byla zničena během bombardování za druhé světové války a zbytek vzal za své při různých přestavbách a modernizacích v šedesátých letech minulého století. Skoro to vypadá, že dominantu města tvoří fotbalový stadion, který je prakticky v centru. Teď se radnice snaží učinit z města atraktivní místo k žití i podnikání. Podporuje zajímavé architektonické projekty, podporuje akce jako je každoroční přehlídka designu Dutch Design Week a podporuje akce jako je tento festival.

blob_blog.jpg hooghuis_blog.jpg

Některých projektů se světlem se mohli účastnit i návštěvníci. Například před budovou radnice se mohli kolemjdoucí dotýkat čidel, která potom přenášela frekvenci jejich tepu jako elektrické impulsy do množství žárovek na fasádě a symbolizovala tak tlukoucí srdce města a jeho obyvatel. Jinde zase na pěší zóně snímala kamera během dne chodce a potom se jejich zmenšené siluety promítaly večer na chodníku. Představte si, že jdete po chodníku a najednou se vám začnou plést pod nohama svítící trpaslíci. Nejdřív se samozřejmě leknete, pak se probudí vaše zvědavost a nakonec se neubráníte dojmu, že je to docela milé a zábavné. Tlukoucí srdce bylo k vidění také na jiné, ještě nedostavěné budově v centru města. Znázorňovalo srdce atleta při závodě a v intervalech pulsujícího srdce rozsvěcovalo celou budovu i přilehlé náměstí za zvuků dramatického hudebního doprovodu. Mimochodem, tomu domu se říká Blob. Nepřipominá vám to něco? Tato v překladu “kapka”, nikoliv "chobotnice", stojí uprostřed města a nikomu nepřekáží. Snad proto, že Eindhoven nemá žádné Hradčany. 

  trpaslici_blob.jpg obusky.jpg

V rámci festivalu byla také otevřena až do půlnoci mnohá muzea, která vystavují díla umělců pracujících se světlem. V ulicích a na náměstí se odehrávala různá představení, po městě proudily skupinky od jedné atrakce ke druhé a na zahrádkách kaváren a barů bylo téměř nemožné najít volnou židli. Neznámí lidé se dávali do řeči, sdělovali si své dojmy a vyměňovali názory. Byl to jeden velký happening. Festival tak nepřináší do města jenom umění, ale má i velký společenský dopad. Světlo sbližuje. 

Přihlásila jsem se na procházku s průvodcem, abych si to pěkně všechno prohlédla a lépe se orientovala ve městě, kde jsem teprve krátce doma. Dostali jsme fosforeskující zelené tyčky, abychom se ve tmě neztratili a kromě jiných zajímavých míst navštívili i hřbitov, kde byla jedna překrásná umělecká instalace. V životě jsem neviděla na hřbitově takový nával. Věřím, že nebožtíci byli rádi, když festival skončil. Byli ale asi jedni z mála. 

  balony_blog.jpg stadion_maly_blob.jpg

Glow neznamená jenom svítit a zářit. Znamená také pocit blaha a pohody. Festival Glow 2009 rozhodně zanechal pocit pohody v srdcích obyvatel Eindhovenu i jeho návštěvníků. Zanechal dojem, že tohle je město, kde se pořád něco děje. A to nemluvím jen tak do větru. Zítra tady hraje Sparta s místním PSV v Evropské lize o pohár UEFA. 

______________________________________________________________________________________________

odkaz: http://www.gloweindhoven.nl/

http://www.gloweindhoven.nl/glow2009/afbeeldingen/gb_afbeeldingen.html

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora