Rozmarné léto v Heidelbergu

úterý 22. září 2009 16:38

Něco mezi Prahou a Špindlem. Tak popisoval toto kouzelné město v jihozápadním Německu můj kamarád a bývalý kolega. Docela to trefil. Romantická zákoutí, malebná řeka, krásné kopce a lesy kolem – to všechno činí z Heidelbergu každoroční oblíbený cíl turistů z celého světa.  Mě tam ale nadchla ještě jedna „atrakce“, kterou turisté moc neznají a  která přispívá k  příjemné atmosféře v tomto městě - a sice městská plovárna.

To město bylo několik let mým druhým domovem. Přirostlo mi k srdci, ráda na něj vzpomínám a ráda se tam vracím. Někdy se mi stýská, a nejvíc právě po té plovárně.

Heidelberg má sto třicet tisíc obyvatel. Nevím, kde je bere, protože působí jako malé provinční městečko uprostřed kopců. Nejspíš tam započítali nejen obyvatele všech okolních vesnic, studenty slavné Heidelberské univerzity, vědce mezinárodních institucí a vědeckých ústavů, ale jistě také početnou posádku spojeneck
ých sil NATO, které mají v Heidelbergu svoje základny. A pak k tomu ještě přibydou ty tisíce každoročních návštěvníků. Tento mišmaš stálých i přechodných obyvatel mnoha národností činí z tohoto malého města kosmopolitní místo s ojedinělou atmosférou, kde se docela pěkně žije.

Nad městem se tyčí mohutný hrad z tmavě červených kamenů. Tedy hrad, z části je to zřícenina, ale to tomu monumentu dodává ještě větší majestátnost a zvláštní mystický charakter. Ten hrad byl sídlem Fridricha Falckého. Ano, „zimního krále“, který si na jednu sezonu odskočil kralovat českým zemím, aby se po prohrané bitvě na Bílé hoře už domů nikdy nevrátil. Pod hradem přetíná malebnou řeku Neckar starý kamenný most a město dole se svými spletitými uličkami a starobylými domy s červenými střechami skutečně trochu připomíná Staré Město nebo Malou stranu.

heidelbergcastle-640-480_blog.jpg 

Pak se ale rozhlédnete po okolních kopcích nad řekou, na kterých jsou rozesety honosné vily, ale i malé domky jako na horách - a rázem jste ve Špindlu. Nebo alespoň v Marjánkách. Ani byste nevěřili, že hned za těmi kopci leží Ludwigshafen s obrovskou chemičkou BASF, která navozuje spíše nějakou sci-fi scenerii, jež má od romantiky velmi daleko. Zato ale sype peníze a tak je tento kraj díky této i jiným velkým a bohatým firmám v okolí  poměrně dobře ekonomicky saturován.

Na jeden z kopců v Heidelbergu vede strmá cesta zvaná „Philosophenweg„ - cesta filosofů. Šlapali prý po ní Goethe, Kant i Hegel, ale svoje jméno dostala po studentech-filosofech zdejší university, kterým sloužila jako ideální místo pro romantické vycházky ve dvou. Prý můžete pěkně rozjímat při zdolávání nemalého převýšení. Zkusila jsem ten kopec vyšlápnout několikrát. Jednou dokonce vyběhnout. No nevím, jestli jsem rozjímala. Spíš jsem si myslela, že vypustím duši. Pohled, který se vám ale potom naskytne - hrad na druhé straně řeky a město pod ním -  rozhodně stojí za to.

A tam někde naproti, schovaná mezi stromy nad řekou je právě ta plovka. Říká se jí Thermalbad, protože voda v ní je vyhřátá na 27 stupňů.  Plovárna je téměř uprostřed města, nedaleko od hlavního náměstí  a historického centra. Je otevřená od dubna do října a má dva velké bazény. V jednom, v tom hlubokém, si pěkně disciplinovaně plavete tam a zpět a rozjímáte při pohledu na protější kopec filosofů. Nikdo vám nekřižuje cestu, ani neskáče za krk. Ten druhý bazén, mělký, slouží pro děti a na blbnutí. Kolem bazénů se rozprostírá velká louka lemovaná vzrostlými stromy a nízké dřevěné šatny se sprchami.  Nechybí samozřejmě ani kavárna s terasou, brouzdaliště pro nejmenší a pingpongové stoly. Typické plovárenské ševelení pravidelně přehlušují zvony z nedalekého kostela.

 zwembad3_blog.jpg  Picture_zwembad1_blog.jpg

Znám víc pěkných plováren  s krásným okolím. Například tu v Písku, či v Praze 4 Podolí. Tahle je ale přesto něčím jiná. Snad to jsou ty dřevěné šatny, které celému areálu dodávají atmosféru malých, poklidných a  útulných městských plováren, nedokážu ten pocit přesně popsat. Vždycky jsem tam zažívala nesmírnou pohodu a vzpomínala na Rozmarné léto. Nebylo to vůbec na místě, protože, pokud se pamatuji, v Rozmarném létu pořád pršelo a tento způsob léta byl poněkud nešťastným. V Heidelbergu na koupališti mi přišel způsob léta vždycky velmi povedeným a příjemným.

A tak milí přátelé, až někdy pojedete směrem na Frankfurt, zastavte se v Heidelbergu. Projděte se starým městem a vyšplhejte nebo se vyvezte lanovkou na hrad. Dejte si pivo v jedné z mnoha příjemných hospůdek, anebo víno, které tady zraje na okolních slunných stráních Palatina.  Ale hlavně – nezapomeňte si vzít plavky.  Třeba to stihnete ještě letos, otevřeno je až do konce října.   

 

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Chtěla bych se podělit se čtenáři Lidovek o některé dojmy z Beneluxu i odjinud. Vlastně chci psát o všem možném a doufám, že třeba svými příběhy i někoho pobavím a potěším. V každém případě budu ráda v dobré společnosti

Bydlím v současné době v Holandsku, ale s Českou republikou neztrácím kontakt. Mám ráda lidi (ty slušné) a snažím se brát život s nadhledem a humorem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora